Burun İçi – Sinüs Tümör ve Kanserleri

Op. Dr. Mazhar Çelikoyar
Op. Dr. Mazhar Çelikoyar
KBB & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı

Prof. Dr. Gürsel Turgut
Prof. Dr. Gürsel Turgut
Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı

Prof. Dr. Şefik İğdem
Prof. Dr. Şefik İğdem
Radyasyon onkolojisi uzmanı

Dr. Okan Falay
Dr. Okan Falay
Nükleer Tıp Uzmanı

Op. Dr. Erkan Aktan

Op. Dr. Erkan Aktan
KBB & Baş ve Boyun Cerrahi Uzmanı

Burun ve sinüs kanserleri nedir, kimlerde görülür ve belirtileri nelerdir?

Burun ve sinüs kanserleri dendiğinde önce burun ve sinüsten bahsetmek gerekir. Burun hepimizin bildiği organımız, sinüsler ise burun içinde, burun komşuluğunda yer alan, içi hava dolu boşluklardır. İşte, burun ve sinüs kanseri bu bölgelerin herhangi bir yerinde, kanserli bir hastalığın varlığı demektir. Kimlerde görüldüğüne gelince, bazı meslek gruplarında, örneğin tahta talaşını soluyan marangozlarda, kimyasal madde soluyan meslek gruplarında biraz daha sık görüldüğüne dair veriler vardır. Genellikle, burun kanserleri çok sinsi bir hastalıktır. Çoğunlukla burundan tek yanlı bir akıntıya yol açar. Bu, tek yanlı, bir süredir devam edegelen, sebebi anlaşılamayan, bazen kötü kokulu, bazen kanlı olabilen bir akıntıdır. Bazen de burnun tek yanının tıkanıklığı şeklinde de kendisini gösterebilir. Bu akıntı bazen burundan olduğu gibi bazen de genizden boğaza doğru bir akıntı şeklinde de ortaya çıkabilir.

Burun ve sinüs kanserlerinde tanı ve evreleme nasıl yapılır?

Burun ve sinüs kanserlerinde, tanı koyabilmek için, hastalık burun dışında kendisini göstermiyorsa, öncelikle hastanın büyük olasılıkla, endoskobik muayenesi gerekecektir. Endoskopik muayene, bir kulak burun boğaz mayenesi gerçekleştirilirken yapılır. Hastalık, burun içinde sinüslerden dışarı çıkar tarzda,yerleşimine ve etrafa yaptığı tahribata bağlı oranda kendisini gösterir.Görüldükten sonra ilk yapılacak şey dokudan bir parça alınması, bu parçanın bir pataloji uzmanı tarafından incelenmesi ve tanının konması olacaktır. Tanı konduktan sonra da bu kez hastalığın yaygınlığı, nerelere kadar ulaştığı, boyun dokularına kadar yayılıp yayılmadığı, uzak yayılımın olup olmadığına dair çalışmalar yapmak gerekir. Bu çalışmalar da genellikle görüntüleme işlemleri, MR, tomografi gibi incelemeler olacaktır. Bunlardan sonra da hastalığın tanısı konduğu gibi hastalığın boyutu evresi belirlenmiş olur.

Burun ve sinüs kanserlerinin tedavisi nasıl yapılır?

Burun ve sinüs kanserlerinin tedavisi baş ve boyun kanserlerinin tedavisinden bu anlamda çok da farklı değildir. Tanısı pataloji uzmanları tarafından konup evrelendirme yapıldıktan sonra cerrahi uzmanı, diğer uzmanlık alanındaki hekimlerle bir araya gelerek hastalığı anlamaya çalışır. Burada cerrahi tedavi ve radyoterapi ön plana çıkar. Bazen de bu iki tedavinin bir arada kullanılması gerekebilir. Kemoterapi sıklıkla, radyoterapiyi güçlendirmek için, bazen de cerrahi tedavi ve radyoterapi kullanılamayan olgularda kullanılan bir yöntemdir.

Baş ve Boyun Kanserleri

Ağız Boşluğu ve Yutak Tümör ve Kanserleri

Gırtlak Tümör ve Kanserleri

Dil Tümör ve Kanserleri

Tükürük Bezi Tümör ve Kanserleri

Burun İçi - Sinüs Tümör ve Kanserleri

Adım Adım Baş ve Boyun Kanserleri

Video Kanalı

İletişim Bilgilerimiz