Ağız Boşluğu ve Yutak Kanserleri

Op. Dr. Mazhar Çelikoyar
Op. Dr. Mazhar Çelikoyar
KBB & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı

Prof. Dr. Gürsel Turgut
Prof. Dr. Gürsel Turgut
Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı

Prof. Dr. Şefik İğdem
Prof. Dr. Şefik İğdem
Radyasyon onkolojisi uzmanı

Dr. Okan Falay
Dr. Okan Falay
Nükleer Tıp Uzmanı

Op. Dr. Erkan Aktan

Op. Dr. Erkan Aktan
KBB & Baş ve Boyun Cerrahi Uzmanı

Ağız boşluğu ve yutak kanseri nedir?

Ağız boşluğu ve yutak, yanaklar, dudaklar, damak, dil tarafından oluşturulan ağız boşluğu ve daha arkada kalan dilin arkası, dil kökü, boğazın yan duvarı, bademcikler, boğazın arka duvarı tarafından oluşturulan, bir anlamda da bir kutu gibi düşünülebilir. Bu bölgedeki kansere, ağız boşluğu ya da boğaz kanseri denmektedir. Bunlara kanser diyebilmek için bu bölgede en azından bir kaç haftadır iyileşmeyen, giderek büyümeye eğilim gösteren bir yara, şişlik, diğer organların çalışmasını bozma, komşu bölgelerde ağrıya yol açma gibi belirtilere bakılır. Böyle bir doku görüldüğünde, şüphelenmelidir. Bu nedenle kişiler böyle bir doku gördüklerinde vakit kaybetmeden bir hekime başvurmalıdır. Özetle, ağız boşluğu ve boğaz kanseri, ağız boşluğu denilen, yanaklar, damak, ağız tabanı, dudaklar, arkadaki boğaz yapıları içerisinde yer alan bir yara, şişlik halidir. Bu daha çok ağız bölgesinde sürekli bir tahriş var gibi görülebilir. Boğaz kanserlerinin genelde HPV denilen bir virüsle birlikte görüldüğü günümüzde bilinmektedir. Bu kanserler sinsi ilerleyebileceği gibi daha çok da bir yaranın verebileceği rahatsızlık, takılmalar, geçmeyen rahatsızlıklar şeklinde de kendisini gösterir.

Ağız boşluğu ve yutak kanserlerinin tanısı nasıl koyulur?

Ağız boşluğu, yutak bölgesinde yer alan bir şişlik, iyileşmeyen bir yara belki o bölge işlevlerinde bozulma, ağzı açma kapamada zorluk ya da komşu dokulara, kulaklara vuran ağrı gibi, bazen de kötü koku, akıntılı haller, bu hastalıkları çağrıştırabilir. Tanı koyabilmek için önce bir hekimin görüp bu şüpheyi tedavi etmesi gerekir. Ancak tanının gerçekleşmesi, o dokudan parça almakla gerçekleşir. Alınan parça, pataloji uzmanı tarafından incelenip kesin tanı konur. Bu sayede o bölgede kanserli doku olduğu ortaya konmuş olur. Yan aşamada yapılması gereken ise, kanserli dokunun oradaki boyutu, çevre dokulara yayılıp yayılmadığı ve uzak yerlere yayılıp yayılmadığının anlaşılmasıdır. Çevre dokular, boyun dokularını, uzak dokular ise vücudun her hangi bir yeri en başta da akciğerleri ifade eder. Bu bölgelerle ilgili gerekli incelemeler yapılıp, yani hastalığın boyutu anlaşıldıktan sonra, hastalığın boyunda ve uzaktaki yayılımı da değerlendirildikten sonra hastalıkla ilgili tanı konmuş olur ve evreleme yani hastalığın boyutu, evresi belirlenmiş olur.

Ağız boşluğu ve yutak kanserlerinin tedavisi nasıl yapılmaktadır?

Ağız boşluğu ve yutak yani boğaz bölgesi kanserlerinde genelde bir ayrım yapmak gerekirse, daha önde yani ağızda dişlere daha yakın bölgede, cerrahi tedavi öne çıkarken, daha arka taraflarda radyoterapi biraz daha ön plana çıkabilir. Ancak burada katı bir kural söz konusu değildir. Hastalığın yaygınlığına, kişinin sağlık durumuna ve kişinin tercihlerine göre de bazı planlar değiştirilebilir. Hastalık çok yaygınsa, birleşik tedavi denilen, radyoterapi ve cerrahinin birlikte yapılması da gündeme gelebilir. Radyoterapi yapılırken, onkoloğun tercihine bağlı olarak kemoterapi ile hastalığa karşı tedavinin güçlendirilmesi, radyoterapinin etkisinin arttırılması amaçlanabilir.

Ağız boşluğu ve yutak kanserlerinin tedavisinden sonra konuşma ve yutma nasıldır?

Ağız boşluğu ve yutak bölgesi kanserlerinin tedavisinde, yapılan tedavi yöntemine bağlı olarak farklı etkilenmeler ortaya çıkabilir. Cerrahi tedavi hastalıklı bölgenin ve biraz da komşu sağlıklı bölgenin çıkarılması demektir. Ve bu çıkarılan dokunun miktarına bağlı olarak da kişinin konuşmasını, yutmasını önemli oranda etkileyebilir. Bu durumu kontrol altına alabilmek için, konstrütif cerrahi ve bazı protezlerden yardım alınması tercih edilebilir. Radyoterapide ise o bölgedeki dokularda ilk planda çok fazla etkilenme görülmeyebilir ama daha sonra yüzey dokularında soyulmalar, yaralar ve ağızda tükürük salgısının azalması ortaya çıkabilir. Modern radyoterapide bununla ilgili önlemler sözkonusudur. Bu sayede bu etkilerin biraz daha azalması sağlanabilmektedir. Her durumda, hastanın en iyi şekilde, konuşması, nefes alması ve yutması amaçlanmaktadır.

Baş ve Boyun Kanserleri

Ağız Boşluğu ve Yutak Tümör ve Kanserleri

Gırtlak Tümör ve Kanserleri

Dil Tümör ve Kanserleri

Tükürük Bezi Tümör ve Kanserleri

Burun İçi - Sinüs Tümör ve Kanserleri

Adım Adım Baş ve Boyun Kanserleri

Video Kanalı

İletişim Bilgilerimiz